אוטיזם
הדרכת הורים

חוסר שיתוף פעולה, קושי במעברים, התקפי זעם, חרדות, הסתגרות ועוד.
כהורים לילדים על הרצף האוטיסטי, אתם מתמודדים עם קשיים אלו בשגרה היומית שלכם, וזקוקים לכלים והכוונה כדי לסייע לילדכם ולכם.

לאורך 15 השנים בהם אני עובדת בתחום, בהתחלה כמנהלת גני תקשורת וכיום כמדריכת הורים, אני עדה לפער בין מספר הטיפולים שילדכם מקבל מול מספר שעות הייעוץ וההכוונה המועט, שאתם, ההורים, מקבלים. בהדרכה שלי אני מתמקדת באתגרים הקיימים שלכם בבית, בגן ובסביבה. בהתאם לכך, אני מסבירה את הצרכים של ילדכם, ומעניקה לכם כלים מעשיים ליצירת תקשורת מקרבת ומכילה.

הדרכה בדגש על הקשר הורה – ילד

הקשר בין ההורה לילד הוא הקשר האיכותי והמשמעותי ביותר.

אנשי הטיפול וצוותי החינוך פוגשים את ילדיכם פעם בשבוע ואילו אתם, ההורים, פוגשים אותו בכל יום, לכן, ההדרכות שלי מתמקדות בכם.

כשילדכם יקבל מכם מענה לצרכים שלו, הוא יהיה פנוי לחקור את החיים, ללמוד ותהיה לו את המוטיבציה לשתף פעולה. בתור הורים יש לכם את האפשרות להשפיע על היכולות החברתיות שלו ועל הקשרים אותם הוא יצור. כשאתם מצליחים ליצור עם הילד תקשורת הדדית, זה משפיע ותורם ליכולות החברתיות שלו עם הסביבה כולה. 

הבנה – המפתח למערכות יחסים

שיפור במערכת היחסים שלכם עם ילדכם ישפיע על שאר מערכות היחסים בבית ויתרום לאווירה חיובית וקרובה בין כל בני המשפחה.

אם תבינו טוב יותר את ילדכם ואת הצרכים שלו, תדעו להכיל אותו טוב יותר ותוכלו התאים את התגובות שלכם אליו. כך תיצרו עבורו מרחב בטוח ויהיה לו קל יותר לשתף אתכם פעולה.

הדרכת הורים – השינוי מתחיל כאן

אני מזמינה אתכם להגיע אליי להדרכת הורים מעשית, שמטרתה לסייע לכם בשיפור מערכות היחסים ביניכם ובין ילדיכם. אני אדריך אתכם איך להקשיב טוב יותר לילד ואתן לכם כלים מעשיים כדי לייצר תקשורת הדדית בבית. המטרה לעזור לכם ליצור זרימה ותקשורת הרמונית בשגרה היומית, בפעולות סדר היום שלכם ועד לשעות הפנאי והמשחק. 

הדרכות ההורים נעשות באופן פרונטלי, טלפוני או בזום. במהלך ההדרכה נבין יחד:

 • מהו אוטיזם וכיצד הוא מתבטא בילד שלכם
 • מהי הדרך של ילדכם ליצור תקשורת וכמה הוא רוצה לתקשר
 • מה ילדכם צריך מכם ומהסביבה שלו כדי להצליח
 • מהם הקשיים שצצים בדרך וכיצד להתמודד עימם
 • כיצד לעודד לעצמאות בסיטואציות מגוונות ושונות
 • כיצד להעתיק הצלחות בתחום אחד לתחומים נוספים
 • כיצד לעזור לילדכם לשחק עם חברים ולעבוד על  המיומנות החברתית 
 • מהו האיזון שנכון לכם בין הבית ללבד שלכם כהורים

מילה אישית ממני – מניסיוני, אפשר לחזק את הקשר עם הילד ולעודד שיתוף פעולה גם כשיש אבחנה תקשורתית או קושי גדול! המסע שאנו יוצאים אליו יחד, הוא מסע של גילוי, בו תוכלו להכיר עוד רבדים בילדכם ובכם, כהורים.

בין אם ילדכם אובחן או לא וללא קשר לרמת עצמאותו,
אם אתם חווים קשיים מול ילדכם ורוצים להבין את הצרכים שלו, למצוא את האיזון בין כל בני המשפחה וליצור מרחב בטוח, צרו איתי קשר.

  מוזמנים לדבר איתי
  התקשרו 052-454-6929 או מלאו את הטופס:

   מכתבי תודה…

   משפחות משתפות על תהליך הליווי והדרכת ההורים

   "רחלי תודה, עזרת לנו בתקופה שהכי היינו צריכים אותך. הצלחת לעזור לנו מרחוק ועשית מה שאף אחד לא הצליח לעשות במשך שנים."

   אמא לתאומים בני 20 (בלגיה)

   אישה נדירה עם יכולות ניתוח ותיווך שרואות את האחר לאורך כל הדרך.

   אמא לילד בן 9

   יכולה הקשבה רבה וניתוח הבעיה במשותף למשפחה, תוך מציאת הפתרון האידיאלי לתקשורת או לקושי המדובר.

   אבא לשתי בנות

   לרחלי הגעתי דרך המלצה עם קבלת האבחון של בני, ללא שום מושג או היכרות קודמת בנושא אוטיזם.
   רחלי ידעה לזהות את הקשיים ולתת מענה מדוייק ומקצועי.
   מכל סיפור או מקרה יומיומי ידעה לתמצת את הבעיה ולתת פתרון להמשך הדרך. כל זאת למען הילד וקידומו ולמען הסביבה הקרובה שלו.
   רחלי לימדה אותי לחשוב כמוהו ולראות דרך העיניים שלו את הקשיים בהבנת הסביבה אך יחד עם זאת, לדעת איפה לא לוותר ותמיד למצוא דרכים יצירתיות להגיע אליו בלי לשנות את המציאות הקיימת.
   תמיד ידעה לייעץ לדרכים הטובות ביותר עבור הילד! והכווינה להמשך הדרך בכל הקשור למערכת תומכת לעתיד, ומסרה מידע שלא קיבלתי מאף גורם אחר!
   תמיכה מלאה וייעוץ שלא יסולא בפז!
   אם אתם מרגישים שזרקו אתכם למים עמוקים, רחלי היא גלגל ההצלה הראשון!

   אמא לילד בן 4  (רמת גן)

   רחלי מלווה אותנו בהתמודדות עם בננו הבכור אשר נמצא על הרצף האוטיסטי.
   בנוסף לניתוח ההתנהגותי של הבן, ליוותה רחלי את כל המשפחה החל מאיתנו ההורים ועד האחים הקטנים יותר.
   בנוסף לכך ליוותה אותנו מול מערכת החינוך, באה למפגשים, שוחחה עם המורים והנחתה את הצוות המקצועי.
   כל הרשום מעלה בוצע במקצועיות רבה, חום והרבה אהבה.
   הרבה פעמים דיברה איתנו בטלפון ועודדה אותנו כשקשה ותמיד עם חיוך.
   אנחנו ממליצים בחום על עבודה עם רחלי ומי שרוצה מוזמן לשוחח איתנו.

   אבא לנער בן 16 (קריות)

   "פנינו לרחלי באופן אישי אחרי שהשתתפנו בהרצאה שלה המיועדת להורים לילדים על הרצף האוטיסטי.
   ההרצאה הייתה מעשירה ומעמיקה בנושא ההתמודדות בחיי היומיום עם הילדים ובהמשך, רחלי הגיעה אל ביתינו למספר פגישות אישיות בהן העילנו את הקשיים וההתמודדויות שלנו בבית עם בננו בן החמש.
   רחלי הייתה קשובה, אמפתית ומקצועית. הגיעה מספר פעמים לתצפיות, תמיד עם חיוך והירתמות למצבים השונים שחלקם היו לא פשוטים עבורינו.
   לאורך הדרך, למדנו כהורים הרבה כלים לעבודה בבית עם בנינו. אנו רואים שיפור רב בתקשורת בבית. למדנו כלים של תקשורת מקרבת, חשיבות הכנה מוקדמת, שימוש באביזרים המייצרים עניין ועוד.
   העבודה עם רחלי היא דיאלוג מתמשך, התייעצויות הן חלק מהשגרה ותמיד עם אופטימיות ואהבה לילדים."

   הורים לילד בן 5 (חיפה)

   ממליצים מאוד על רחלי בטן חלבני האהובה שלנו נכנסת לנו ללב ולנשמה.
   כל שיחה איתך זה היה ריפוי,
   עזרת לנו להבין את הילד שלנו הרבה יותר טוב וגם לגרום לו לתקשר שזה מדהים,
   הילד שלנו לא דיבר מילה בתחילת התהליך ואחרי לא הרבה זמן בזכות השיטות והדרכים שלימדת אותנו הצלחנו לגרום לו לומר מילים והכי מרגש היה לשמוע אמא ואבא בפעם הראשונה.
   היום הוא מצליח לדבר 4-5 מילים ולבקש דברים שרוצה שזה מדהים כל שיחה איתך למדנו עוד ועוד דברים כיוונת אותנו להתנהגות נכונה איתו גם ברגעי משבר.
   את פשוט מדהימה אוהבים אותך

   הורים לילד בן 5 (עוטף עזה)

   "יכולה לומר שרחלי האירה לי אור משמעותי וגדול בחיי, אחרי טיפול עיקבי ומקצועי, גרמה להרבה שינויים משמעותיים בחיי, יש לה יכולת מדהימה להביא אדם למודעות ,לשינוי בחשיבה ובהתנהגות, מדהימה!!!

   נתינה אין סופית והדרכה בכל שעה שבה הייתי זקוקה לייעוץ מקצועי, אין מילים."

   אמא לילדים בני 15, 9 ושנתיים

   "רחלי מקסימה, אמיתית, קוראת אותך כמו ספר פתוח.
   יודעת לטפל ברגישות ונחישות בילדים עם מוגבלויות וגם קשר הורה-ילד.
   שווה להקשיב לה, שווה ללכת אליה, שווה שרחלי תהיה בחיים שלכם!"

   אמא לילדים בני 4, 8

   רחלי אשת מקצוע, בעלת ידע נרחב, יכולת הכלה והמון נתינה
   רואה לנגד עינה את צרכי הילד ומשפחתו, תומכת ומאמינה וכל הזמן דוחפת לשיפור.

   אמא לילד בן 9 (אשדוד)

   פניתי לרחלי לעזרה עם התמודדות של סבתא וסבא עם אבחון אוטיזם של הנכדה שלהם, הן מבחינת קבלה והן מבחינת הבנה של התקשורת שלהם עם הנכדה ושלי איתם. רחלי מאוד מקצועית, מבינה את הקשיים והתמודדויות עם האבחון, עזרה לנו מאוד!
   רחלי מבינה שכל ילד שונה ומיוחד ולכל אחד מצריך גישה שונה שתתאים לו, לפי דעתי זאת הגישה הכי נכונה לעבוד לפיה.

   אמא לילדות בנות 5 ו-3

   "אנחנו הורים לזוג תאומים בני 12 מאובחנים על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה. שני האחים שונים לגמרי זה מזה גם באופיים וגם בקשיים המלווים אותם. אנחנו חיים בדרום הרחוק מאד (הערבה) ואיזורנו דל באנשי מקצוע מתאימים וזמינים. ילדינו טופלו ועדיין מלווים על ידי אנשי המקצוע הטובים ביותר מטעמנו באזור, אך למרות הטיפול האינדיבידואלי בכל ילד, החיים בבית לא קלים בלשון המעטה. כל ילד עם הקשיים שלו בבית ובהשתלבות במסגרות הפורמליות והלא פורמליות בקהילה שלנו.
   אנו בתור הורים כל הזמן אובדי עצות, מה עושים, ואם עושים את זה נכון… מגששים באפלה עם לא מעט תסכול. לפני מספר חודשים המליצה לנו המחנכת של אחד הבנים שלנו על רחלי, שהיא: “מנתחת התנהגות ילדים" שמומחית בילדים אוטיסטים. מקצוע שטרם נתקלנו בו (לפחות באזורנו).
   יצרנו אתה קשר, עם חששות וספקות בגלל המרחק הרב (חיפה והערבה) אבל מיד התגלה שזה ממש לא מכשול. התחלנו להיפגש איתה פגישה שבועית באמצעות שיחת וידאו באינטרנט. כבר מהפגישה הראשונה, אחרי ששמעה על ההתמודדויות שלנו וצפתה בסרטונים ששלחנו לה על ילדינו, התחילה רחלי לתת לנו עצות ורעיונות מעשיים ליישום מיידי, עם מעקב טלפוני יומיומי, ושינויים ושיפורים "תוך כדי תנועה".
   לאחר מספר פגישות וידאו, הודיעה לנו רחלי את הבלתי ייאמן, שהיא מגיע אלינו למספר ימים לערבה. ואכן היא נסעה כ-400 ק"מ עד אלינו.
   הביקור אצלנו היה מקיף: להכיר ולשוחח עם הילדים, עם האחיות הבוגרות, מורים, מחנכים בבתי הספר, יועצות, מדריכים חברתיים בקהילה והמטפלים האישיים של הילדים. וכמובן נכחה בבית איתנו עקבה והדריכה אותנו בכל מיני סיטואציות, ונתנה רעיונות ועזרה בפועל לעצב פינות בבית שיתאימו לצרכי הילדים. לדוגמא: פינות נוחות עם ערסל או פינת פופים באזורים ה"ציבוריים" בדירה על מנת לגרום לילדים לצאת קצת מההסתגרות בחדר עם המחשב. היא מדריכה אותנו כיצד להתמודד עם התקפי זעם, וכיצד לצמצם ולקצר את אורכם. לאחר הביקור אנחנו ממשיכים בפגישות השבועיות, וכן טלפונים ומסרונים בתדירות יום יומית. וכן רחלי גם בקשר ישיר עם הגורמים הרלוונטים הקשורים לילדים בקהילה ובמערכות החינוך.
   העבודה עם רחלי דורשת מאיתנו ראש פתוח, ונכונות לקבל רעיונות ולבצע "משימות" במהלך התהליך. אנחנו מקבלים למעשה "ארגז כלים" שמסייע לנו לאט לאט להתגבר על האתגרים היומיומיים, ושהחיים בצוותא בבית עם הילדים יהפכו להיות יותר ויותר נעימים לכולנו, ולצאת בהדרגה ממצב ה"הישרדות" שאנו חשים.
   עם רחלי אנחנו מרגישים ויודעים שיש לנו כתובת רציפה לדון ולהתייעץ על נושאים אפילו מידיים שקורים ומתפתחים. רחלי בשבילנו היא אור גדול בקצה המנהרה."

   הורים לתאומים בני 12 (בערבה)

   שאלות נפוצות…

   רוב התהליך מתנהל מול ההורים או הצוות החינוכי. אני אפגוש את הילד והאחים בתצפיות ולפי צורך.

   אני מגיעה לתצפיות במידת הצורך. אני אפגוש את הילד שלכם בקליניקה שלי בצור יצחק, במסגרת החינוכית שלו או בבית.

   אנחנו נדאג לבצע שינויים בבית, בכדי שהוא ירצה לצאת יותר מהחדר. אני עובדת עם המוטיבציה הפנימית של הילד- נברר יחד מה יגרום לו לרצות להיות יותר בקרבתכם.

   כן. אין משמעות למרחק עם שיטת העבודה שלי. אני מלווה משפחות שגרות בארה"ב, בלגיה, אילת, חיפה, עוטף עזה ועוד…

   כן. הורים רבים שואלים את עצמם מתי נכון לספר לילד ואיך לספר. אתם מוזמנים לתאם פגישה ואני אלווה אתכם בתהליך.

   כן. בהחלט. הורים פונים אליי כדי להבין איך להכין את הילד לפני שינוי גדול כמו מעבר דירה, טיסה ארוכה לחו"ל, מעבר חדר- מהחדר של ההורים לחדר לבד ועוד. הכנה טובה לפני השינוי מגדילה את הסיכויים שזה יהיה קל יותר – לילד ולכם.

   הורים רבים נמצאים בשלב שבו הם צריכים לבחור את המסגרת הטובה ביותר עבור הילד. אם אתם נמצאים בדילמה הזו ולא יודעים מה יהיה נכון, כדאי שתפנו מספיק זמן מראש אליי בכדי שנוכל לבחון ולבדוק מהי המסגרת המתאימה. אם הסביבה תהיה מותאמת עבורו הוא יהיה פנוי ללמידה ויותר נינוח בחברה.